pirmdiena, 2017. gada 16. janvāris

Rudenāji-2017

2017.gadā no 22.-24.septembrim norisināsies Katlakalna IV Starptautiskais folkloras festivāls RUDENĀJI-2017. RUDENĀJI ir festivāls, kas veltīts rudens laika tautas tradīcijām, to apzināšanai, iepazīšanai un popularizēšanai. 

Rudenāji Katlakalnā notiek katru gadu, bet starptautisks festivāls ar šādu nosaukumu te sabrauc katru otro gadu septembra nogalē. Festivālā dažāda rakstura folkloras kopas no visiem Latvijas lielnovadiem rāda savas vietējās tradīcijas un savu pieredzi rudens svinēšanā. Festivālos piedalās tradīcijas kopēji no kaimiņzemēm Igaunijas un Lietuvas, kā arī tradicionālās folkloras un etnogrāfiskās kopas un tradīcijas praktiķi no citām valstīm. Viesu pulkā līdz šim bijuši arī Baltkrievijas, Krievijas, Somijas un Norvēģijas pārstāvji.

2017.gada RUDENĀJOS īpašos viesus ceram sagaidīt no tālās Svanetijas zemes Gruzijā, etnogrāfisko kopu RIHO un, protams, arī kaimiņus - lietuviešu kopu ŽAISA no Kauņas un igauņu tradīcijas pārstāvjus PÄRIMUSLAULU SELTSING. Interesanta solās būt tikšanās ar Čehijā dzīvojošo latviešu kopu KRUSA, kas Latvijā līdz šim nav ciemojusies. Savukārt no Latvijas kopām Latgali pārstāvēs BALTINAVAS etnogrāfiskais ansamblis, Vidzemi – aizrautīgā un darbīgā ģimeņu kopa PUTNI, bet Kurzemi - Brocēnu VIRZA. Tradicionāli festivāla dalībnieki ir Rīgas kopas GRODI un GARATAKA. Šogad mūs iepriecinās arī Julgī Staltes vadītā folkloras draugu kopa SKANDINIEKI. Festivāla uzņēmēji, iedvesmotāji un mājinieki - Katlakalna kopa RĀMUPE, kam sestdienas Saberu tirdziņā pievienosies arī Katlakalna ģimeņu kopa LIZDA.

Festivāls sāksies 22.septembrī, kad sabraukušās kopas vispirms pulcēsies Rudenāju darbnīcā. Festivāla Atklāšanas ceremonija ar dūdu, bungu un tauru skaņām sāksies plkst. 18.00 pie Katlakalna Tautas nama, kur pēc svinīgām atklāšanas uzrunām varēs iepazīties ar atbraukušajām kopām – dzirdēt pirmās dziesmas, balsis un stāstus. Pēc tam iedegsim lāpas un dosimies svinīgā Lāpu gājienā uz Sauliešu pilskalnu. 22.septembris jau vairāku gadu garumā tiek svinēts kā Baltu vienības diena. Sācies kā izslavētās Saules kaujas (1236.gadā) pieminēšanas pasākums, tas laika gaitā pāraudzis tikai savu vēsturisko un pieminēšanas svaru, bet veidojies kā baltu un visu brīvību alkstošo tautu solidarizēšanās Notikums. Arī mēs šo vakaru sāksim ar baltu un citu tautu vienības daudzināšanu. Pēc tam ar rudens, talku, varbūt arī kāzu, saules un citām dziesmām tiks daudzināts rudens un svinēti rudenāji.

Festivāla otrā diena sāksies divos dienā pie Katlakalna Tautas nama, kur svinēsim SABERUS – Rudenāju tirgu. Skanēs dziesmas, iesim rotaļās, dejosim, notiks dažādas atjautības un spēka sacīkstes. Savas prasmes un iemaņas varēs pārbaudīt arī dziedošie katlakalnieši un citi festivāla skatītāji, jo te grasās notikt skanīgākās Katlakalna balss meklējumi: dziesmu konkursā varēs piedalīties ikviens atnākušais nodziedot savu vai savas ģimenes vai dzimtas mīļāko dziesmu. Gan bērni, gan pieaugušie varēs piedalīties dažādās meistardarbnīcās. Kā jau tirgū, neiztiksim arī bez tirgošanās un iegādāt varēs visu – sākot no bērzu tāšu spēlēm un tālu pasaulē izslavētajiem Baltinavas lupatu deķiem līdz sudraba un bronzas rotām. Saberu nosaukums nācis no senas tradīcijas rudens svētku laikā ziedot un sabērt kopā rudens veltes – augļus, dārzeņus, graudus... Mēs veidosim lielo Katlakalna Saberu skulptūru – jo tā lielāka un greznāka, jo labāks nākamais gads gaidāms. Tāpēc aicinām ikkatru, kas svētkos nāks, ņemt līdzi kādu ziedu, dārzeni, graudu sauju vai rudens augli sava paša sētas un Katlakalna tālākai labklājībai. Jau izsenis zināms, ka Rudenāji jāsvin bagātīgi. Par to, lai Saberu svētku dalībnieki būtu paēduši, gādās ēdinātāju uzņēmums „Sviesta pika”, kā arī būs iespēja iegādāties kādu putojoša kvasa vai alus kausu. Protams, ka līdztekus vispārējai svinēšanai varēsim klausīties visu festivāla viesu kopu uzstāšanos. No 17.00 notiks īpašais ārzemju viesu koncerts.

Savukārt plkst. 19.00 Katlakalna Tautas namā sāksies Festivāla dalībniekus Radošais uzvedums Apjumību dzīres, bet svētdien, 24.septembrī, festivāls viesosies Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā, kur no 11.00-14.00 festivāla viesu kopas ar koncertprogrammām – dziesmām, dančiem, rotaļām un muzicēšanu kuplinās te notiekošos ikgadējos Rudens ražas svētkus.

Nāc kopā svinēt ar ģimeni un draugiem svinēt Rudenājus! Baudīsim tradīcijas burvību, klausīsimies koncertus, līdzdarbosimies dančos, konkursos un sacensībās, tirgosim un tirgosimies, ļausimies radošo darbnīcu priekam, piedalīsimies Saberu skulptūras veidošanā ar pašaudzētu augli vai dārzeni. Mūsu kopīgais prieks būs sēkla Katlakalna un novada labklājībai un pārticībai , kā arī garants bagātai nākošajai ražai. TIEKAMIES FESTIVĀLA PASĀKUMOS. Laiks kopā būt!

Festivālu rīko Katlakalna Tautas nams.
Atbalsta - Latvijas Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Festivāla norises sadarbības partneris - Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Informatīvais atbalstītājs - Latvijas Folkloras biedrība.

Festivāla e-vietne: https://rudenaji.blogspot.com/


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru